Zoznam noviniek a pripravovaných funkcií

Novinky k Dátum nasadenia verzie

Editácia knihy

V detaile titulu sme upravili funkcie pre editáciu záznamu titulu. Spojili sme do jedného tlačidla Upraviť záznam funkcie:
 • Editovať záznam
 • Anotácia
 • Žáner
 • Nahlásiť chybu

Funkcia Editovať záznam

Vytvorili sme formulár pre pridávanie titulov – kníh, ktoré ste nenašli v spoločnom katalógu. Knihu môžete editovať v jednoduchom alebo v rozšírenom formulári. Formuláre slúžia aj na úpravu záznamov v prípade, ak nájdete chybný údaj v zázname.

Pridanie knihy do Mojej knižnice (MY)

Moja knižnica je rozšírenie pre prihlásených používateľov, umožňuje im vytvoriť si a spravovať vlastnú knižnicu. V detaile titulu sme premenovali tlačidlo Prevziať (pod obálkou knihy) na Pridať do MY (Moja knižnica). Priamo do tlačidla sme pridali funkcie pre zaradenie titulu do Mojej knižnice. Titulu môžete pridať príznaky o čitateľskej aktivite a aj forme vlastníctva. Po pridaní titulu do mojej knižnice sa tlačidlo premenuje na V mojej knižnici. Pribudla aj forma vlastníctva Mal/a som požičané.

Výpožičky

Ak má titul vo vašej knižnici zvolenú hodnotu vlastním, v jeho detaile uvidíte pod obrázkom knihy a pod tlačidlom V mojej knižnici funkčné tlačidlo Požičať známemu. Po jeho kliknutí sa zobrazí okno pre zapísanie alebo dohľadanie známeho, ak tento má svoj účet v katalógu kníh InfoGate, ktorému chcete knihu požičať a zapísať dátum, dokedy mu ju požičiate. Údaje o výpožičke sa Vám aj známemu (ak má založený účet v katalógu kníh InfoGate ) objavia na niekoľkých miestach:
 • V detaile požičaného titulu v záložke Výpožičky
 • V prostredí Moja knižnica (MY) v ponuke Požičal som
 • V prostredí Moja knižnica (MY) v ľavom paneli faziet (filtrovaní). Zobrazujú sa dve hodnoty spolu s počtom koľko kusov:
  • Mám požičané
  • Požičal/a som
Po vrátení titulu uvidíte na týchto miestach aj históriu výpožičiek. Ak chcete titul označiť ako vrátený, je potrebné stlačiť tlačidlo Vrátiť, ktoré sa nachádza v detaile titulu v záložke Výpožičky. Dátum vrátenia zapíše systém automaticky. Funkcia výpožičiek je dostupná len pre prihláseného používateľa.

Kategórie

Pole Polička, v prostredí Moja knižnica, sme premenovali na Kategória. Zmenou oproti predchádzajúcej verzii je možnosť zapísať Kategóriu bez toho, aby ste knihu označili príznakom vlastníctva (vlastním, vlastnil/a som knihu ...). Funkcia sú dostupná len pre prihláseného používateľa.

Multimédiá

V detaile titulu boli upravené funkcie pre multimédiá. Pod jedno tlačidlo Upraviť multimédiá boli zahrnuté funkcie:
 • Recenzia
 • Aktivita s knihou
 • Video ukážka
 • Audio ukážka
Funkcie pre editáciu recenzií a aktivít s knihou sú dostupné len pre administrátorov InfoGate. Výsledné zobrazenie je dostupné pre všetkých používateľov.
Prítomnosť multimédií v zázname indikujú farebné ikonky s počtom. Podľa multimédií je možné aj filtrovať vo fazete s názvom Multimédiá

Recenzie

Pribudla možnosť pridávať viac recenzií k titulom. V zozname záznamov sa za príznakom recenzované – označené oranžovou farbou - nachádza informácia o počte recenzií. V detaile titulu sa namiesto informácie o počte recenzií nachádza šípka, pomocou ktorej sa dá rozbaliť ponuka stránok, na ktorých sa dané recenzie nachádzajú. Názvy stránok v ponuke sú klikateľné. Po kliknutí na linku budete presmerovaní na stránku s recenziou, stránka sa otvorí na novej karte prehliadača. K titulom odteraz vieme pripojiť aj linky na aktivity s knihou, ktoré sa k nej viažu. V zozname záznamov sú knihy s linkou na aktivitu označené v záhlaví záznamov modrým príznakom a počtom aktivít. V detaile titulu sa namiesto informácie o počte aktivít nachádza šípka, pomocou ktorej sa dá rozbaliť ponuka stránok, na ktorých sa dané aktivity ku knihe nachádzajú. Názvy stránok v ponuke sú klikateľné. Po kliknutí na linku budete presmerovaní na stránku s aktivitou ku knihe, ktorá sa otvorí na novej karte prehliadača.

Video ukážky

V novej verzii pribudla ikonka pre video ukážky aj s číslom, ktoré predstavuje informáciu koľko video ukážok je pridaných k titulu. Ikonka sa nachádza v zozname záznamov aj v detaile titulu v hornej lište vedľa hodnotenia (hviezdičiek). Videá sa nachádzajú v záložke Multimédiá, ktorá nahradila záložku Video ukážky v predchádzajúcej verzii.

Audio ukážky

K titulom je od tejto verzie možné pridávať viaceré audio ukážky zo služieb Soundcloud a Soundtier. Prvá audio ukážka sa zobrazuje pod záhlavím titulu a nad záložkami. Upozornenie na audio ukážky v rámci titulu je vyriešené ikonkou a číslom, ktoré predstavuje informáciu koľko audio ukážok je pridaných k titulu. Ikonka sa nachádza v zozname záznamov aj v detaile titulu v hornej lište vedľa hodnotenia (hviezdičiek). Funkcia je dostupná aj pre neprihláseného používateľa.

Dizajn

Prepínanie medzi prostredím InfoGate (IG) a Moja knižnica (MY) sme skryli do ikonky (pridať ikonku) v hornej lište. K týmto prostrediam pribudlo nové - BibLib, ktoré je určené pre malé knižnice (viac v sekcii s názvom Prostredie a funkcie pre malé knižnice). Prepínač medzi prostrediami je dostupný bez ohľadu na prihlásenie používateľa. Z dôvodu šetrenia priestorom a nízkej návštevnosti sme z hornej lišty presunuli odkaz na Rozšírené vyhľadávanie. Prístup k nemu nájdete vo výsledku hľadania – pri úprave dotazu alebo v prípade nenájdenia žiadneho záznamu. V rozlíšení pre tablety a smartfóny sme dali do popredia ikonku lupy, ktorá vysunie pole plnotextového vyhľadávania. V detaile sme upravili zobrazovanie anotácie a bibliografických údajov. Ak existuje k titulu anotácia, zobrazuje sa navrchu pod autorom, pod ňou sú údaje o titule v dvoch stĺpcoch. Schovali sme funkcie pre úpravu záznamu a pridávanie multimédií do dvoch tlačidiel (viď text vyššie). Adresy stránok sú odteraz čitateľnejšie. Obsahujú názov stránky alebo titulu. Pri knižniciach, kde nevieme zistiť dostupnosť exemplárov, sme pridali otáznik s inštrukciou, ako ďalej postupovať pri získaní informácie o dostupnosti. Optimalizovali sme zobrazenie všetkých stránok pre zobrazovanie na tabletoch a mobiloch.

Databázové zmeny

Deduplikácia - vylepšili sme mechanizmus deduplikácie rovnakých titulov. Komentáre - zmenili sme podmienku na minimálnu dĺžku komentára. Odteraz môžete byť skúpi na slovo.

Bazár

Tituly, ktoré vlastníte, môžete ponúknuť ostatným na predaj v bazáre. Pri titule, ktorý vlastníte, bude možné zapísať aj počet kusov, ak vlastníte viac ako jeden kus.

E-booky na predaj

Spolupracujeme s Palmknihy - eReading s.r.o. a mnohé tituly si môžete zakúpiť ako e-book. Prejsť do katalógu knižnice .

Prehľadávanie multimédií

Vo Filtrovaní pribudlo prehľadávanie multimédií, kedy výsledkom budú tituly, ktoré majú recenziu, alebo video – audio ukážku, alebo aktivitu.

Prostredie a funkcie pre malé knižnice

Pripravili sme prostredie pre malé knižnice - školské, obecné, spolkové a pod. Samostatné prostredie obsahuje množstvo funkcií, ktoré umožňujú:
 • pridávať tituly do svojej zbierky a zapísať k nim počet exemplárov,
 • spravovať exempláre (čiarové kódy, prírastkové čísla, úbytkovanie a pod.),
 • generovať tlačové zostavy,
 • vytvárať nové záznamy, ktoré sa nenachádzajú v spoločnom katalógu,
 • sprístupňovať svoju zbierku titulov širokej verejnosti,
 • požičiavať tituly svojim čitateľom a viesť evidenciu výpožičiek,
 • upravovať úvodnú stránku so základnými údajmi o knižnici (kontakty, otváracia doba, výpožičný poriadok a pod.).

Pripravujeme

Každý z vás si bude môcť v konte nahrať vlastného avatara (obrázok, ktorý vás reprezentuje). Informácie a upozornenia budeme s Vami zdieľať vo vnútornom komunikačnom rozhraní. Pripravujeme interný chatovací priestor, aby ste nemuseli opustiť InfoGate, ak sa budete chcieť o knihách porozprávať. Vo výsledku hľadania pribudne „košík“, do ktorého si uložíte záznamy na neskoršie použitie, preposlanie, alebo vytlačenie. Pripravujeme funkciu pre ručné spájanie záznamov titulov, ktoré sú v katalógu duplicitne a naopak rozpájať chybne zlúčené tituly. Z viacerých foriem zápisu autorov vytvoríme spoločné záznamy, ktoré nám uľahčia zjednocovanie viacerých foriem zápisu, vyhľadávanie a zápis nových autorov. Pripravujeme detail pre autorov, kde budeme môcť editovať podrobné údaje o ich živote a tvorbe.